StartJaka geometria zębów HM do cięcia drewna wzdłuż jego słoi ?
29 stycznia 2024
Jaka geometria zębów HM do cięcia drewna wzdłuż jego słoi ?

Odpowiednie narzędzia to klucz do efektywnej pracy przy obróbce drewna. Dla użytkowników, którzy najczęściej przecinających drewno wzdłuż jego słoi, profesjonalne i pewne tarczowe stanowią jeden z niezastąpionych osprzętów do posiadanej maszyny.

Niezależnie od tego, czy drewno jest miękkie, twarde, świeże czy suche, piły tarczowe z węglikami spiekanymi doskonale radzą sobie z cięciem drewna wzdłuż jego słoi. To tarcze idealne do cięcia wstępnego i rozkroju drewna przecinarkach dwupiłowych, pilarkach stołowych lub stolikowych, pilarkach formatowych oraz popularnych w gospodarstwach domowych zwykłych pilarkach budowlanych.

Jakie geometrie zębów z węglika spiekanego stosuje się najczęściej do cięcia wzdłużnego drewna ?

Najbardziej uniwersalnymi i dość powszechnie spotykanymi, są w tym przypadku dwie geometrie uzębienia, to:

 

Zęby PROSTE

  • uzębienie proste (GM) o kącie natarcia 20° wykorzystujesz do cięcia i rozkroju szczególnie drewna miękkiego (świerk, jodła, modrzew, brzoza, olcha, topola, lipa, etc.) oraz średnio-twardego
  • zęby proste o większym/agresywniejszym kącie natarcia gwarantują prawidłowy proces cięcia drewna miękkiego wzdłuż jego słoi

 

Zęby NA PRZEMIAN SKOŚNE

  • uzębienie na przemian skośne (GS) o kącie natarcia 20° przy rozkroju wzdłuż słoi drewna, zalecane jest szczególnie do obróbki drewna suchego i/lub twardego (dąb, buk, grab, jesion, grusza, jabłoń, akacja, etc.)
  • zęby na przemian skośne podczas cięcia drewna twardego, pozwalają uzyskać mniejsze opory skrawania na maszynie
  • mając na uwadze fakt, że wysoka twardość zwykle wiąże się z jego dużą gęstością, a więc większą ilością włókien drzewnych na jednostkę objętości, zastosowanie zębów na przemian skośnych zapewni doskonałe rezultaty podczas obróbki tych gatunków materiałów

 

Oprócz wspomnianych geometrii zębów HM, przy doborze tarcz do cięcia wzdłużnego drewna, należy bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej średnicy tarczy, właściwym otworze osadczym lub inaczej otworze wewnętrznym (zgodnymi z DTR Twojej maszyny) i zastosować mniejszą ilość zębów, dopasowaną do wysokości ciętego materiału. Należy zwrócić uwagę, że podczas samego procesu cięcia muszą pracować 2-3 zęby w materiale. Nieodzownym elementem prawidłowej pracy tych tarcz, jest oczywiście zastosowanie odpowiednich parametrów skrawania, zgodnych z gatunkiem obrabianego materiału. Pozwoli to na zwiększenie efektywności i optymalizację Twojej obróbki podczas rozkroju drewna.

 

Pamiętaj, że drewno to piękny, ciepły, wszechstronny i cenny materiał, który wymaga odpowiedniego narzędzia do efektywnego i precyzyjnego cięcia. Jeżeli więc potrzebujesz dobrać piłę tarczową lub zoptymalizować swoje procesy produkcyjne koniecznie skontaktuj się z nami:

Zadzwoń: +48 696 040 108

Wyślij maila: sklep@bmtools.pl

 

Zapewnimy Ci pełne wsparcie!